Home О нама Делатност
ПДФ Штампа Ел. пошта

БИБЛИОТЕЧКА ДЕЛАТНОСТ

Седиште библиотеке "Диша Атић" је у улици Светог Саве 26 у Владимирцима у згради старог среског начелства. Простор у згради популарног Конака Библиотека дели са неколико стручних служби Општинске управе. Поред овог простора Библиотека користи још и приземље Дома палим борцима Посавотамнаве у Владимирцима као и делове јаловичког Дома културе за потребе Јаловичке ликовне колоније.

Библиотека би требала да се стара и о простору оформљеног Етно парка који је изгубио готово све своје функције због којих је био формиран. На жалост не постоји готово ни један квадратни метар библиотечког простора којем није потребна мања или већа грађевинска интервенција.

Поред основе библиотечке делатности, као једина установа културе у општини, Библиотека је регистрована и за издавачку делатност, приказивање филмова и видео трака у биоскопима, организовање уметничко књижевног стваралаштва и сценске уметности, делатности музеја, галерија и збирки као и низ других активности који нису стриктно везани за послове у култури.

Организационо Библиотека је подељена на три сектора и то: Сектор за набавку, обраду и позајмљивање библиотечке грађе, Сектор за организацију културних активности и Сектор за опште послове. У сва три сектора запослено је 12 радника.

Библиотечке послове обавља тренутно 4 радника различитих квалификација. У Библиотеку је учлањено преко 1000 корисника којима је на располагању 36 000 књига разврстаних у три фонда: фонд књига за одрасле, фонд књига за децу и референсна збирка. Корисници библиотечке грађе имају отворен приступ фонду књига за одрасле и за децу. Фонд књига за одрасле је разврстан по УДК (универзална децимална класификација) систему а фонд књига за децу по наслову. За обраду библиотечке грађе користи се БИСИС програм за каталошку обраду књига у складу са важећим стандардима.

У оквиру Библиотеке ради и читаоница са отвореним местима за приступ интернету. Поред књига из референсне збирке у читаоници се користе и часописи и дневна штампа на коју је библиотека претплаћена.

У оснивању се налази и Завичајна збирка у коју се прикупљају монографске и серијске публикације и ситна библиографска грађа везана за ове просторе и људе. До сада прикупљена грађа тек треба да буде обрађена и класификована.

Поред ових основних делатности у библиотеци се одвија и богат културно уметнички програм везан за организовање књижевних сусрета, ликовних изложби, организацију различитих радионица, рад фолклорне секције и подршке готово свим културним манифестацијама које се организују у овом крају.

На посебном месту на овом сајту биће речи и о раду Јаловичке ликовне колоније као веома важног сегмента у раду библиотеке.

Последње ажурирано уторак, 26 јул 2011 10:53